• Wpisów: 946
 • Średnio co: 4 dni
 • Ostatni wpis: 1 rok temu, 22:22
 • Licznik odwiedzin: 632 909 / 3831 dni
 
bazgra
 
Dzisiaj kolejna lekcja w mojej "szkółce niedzielnej". Ten odcinek postanowiłam poświęcić podstawowym wiadomościom o farbach, bo od nich powinnismy zaczynać edukację plastyczną.
Zbliża się gwiazdka i wiele osób zapewne będzie chciało kupić farby na prezent pod choinkę. Zanim wybierzemy się do sklepu, powinniśmy odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań. Dla kogo mają być te farby? Kto i co  nimi będzie malował?
Tak jak pisałam w poprzednim odcinku, główną przyczyną niepowodzeń w rysowaniu i malowaniu są kiepskie materiały, które dajemy dzieciom i ...niestey kiepscy nauczyciele. To sprawia, że dziecko niemogąc uzyskać oczekiwanego efektu swojego działania zniechęca się. Dodatkowo jeśli dostaje od osoby, która jest dla dziecka autorytetem różne komunikaty, które tłumią jego próby eksperymentowania z tworzywem i jego wizje swiata, może zablokować wogóle swoją kreatywność i tak się niesty naogół dzieje.
Obecnie duży nacisk kładzie się na bezpieczeństwo - kredki i farbki "non tocsic", które nie rysują i nie malują ani nożyczki w fantazyjnych kształtach, które są tępe i nieergonomiczne niczego dziecko nie nauczą, a także nie przyniosą dziecku radości. Do tego takie produkty kuszą niskimi cenami i pięknymi opakowaniami, które są przecież wliczone w cenę produktu, więc jesli ta cena jest już i tak niewysoka to jaka jest wartość produktu? Nie polecam kupowania dziecku farbek w sklepach zabawkowych.
Wychodzę z założenia, że gwaracją bezpieczeństwa i dobrego rozwoju dziecka jest obecność i uważność rodzica oraz zdrowy rozsądek, którego powinno się uczyć dziecko przedewszystkim.  Nikt też nie produkuje farb po to aby kogoś otruć. Do tego tematu jeszcze wrócę.
Generalnie wszelkie farby można podzielić na dwa rodzaje : farby kryjące i transparentne (inaczej laserunkowe).
Każda farba składa sie z dwóch elementów: pigmentu i medium. Pigment to barwnik a medium to spoiwo wiążące pigment z podłożem. W zależnosci od proporcji tych składników i rodzaju medium farba może być laserunkowa (pólprzeźroczysta) lub kryjąca (nieprzeźroczysta).
FARBY LASERUNKOWE są jak kolorowe, witrażowe szybki. Kolor jest półprzeźroczysty, a nakładając kolejne warstwy uzyskuje się za każdym razem inny efekt, tak jakbyśmy nakładali na siebie różne kolorowe szkiełka. Takimi farbami są np. akwarele. Jest to technika trudna i w dodatku nieodwracalna, tzn. że każde dotknięcie pędzla pozostawia ślad, którego nie można wymazać gumką ani w inny sposób wywabić. Transparentne są też niekóre farby olejne i akrylowe. Można nimi uzyskiwać efekty bardzo subtelnych cieniowań i w taki właśnie sposób, przez nakładanie kolenych warstw laserunków malowali dawni mistrzowie. Wymaga to ogromnej cierpliwości. Efekt laserunkowy można też uzyskać mieszając farbę akrylową z wodą. Generalnie te techniki należą do najtrudniejszych i nie polecam ich osobom początkującym ani dla dzieci.
FARBY KRYJĄCE zawierają dużo pigmentu i jeśli na zamalowaną już powierzchnię nałożymy nowy kolor, ten spod spodu nie będzie widoczny. Takimi farbami są tempery, gwasze i plakatówki, które są rozpuszczalne w wodzie i łatwe w użyciu. Kryjące są też nietóre farby olejne i akrylowe.
Do rozjaśniania koloru farby kryjącej używa się bieli. Natomiast efekt rozjaśnienia koloru farby laserunkwej uzyskuje sie przez jej rozcieńczenie. Ale UWAGA! jeśli dodamy zbyt dużą ilość medium (rozpuszczlnika) dochodzi do tzw. rozbicia farby tzn. pigment zostaje wytrącony i oddziela się od spoiwa.
Tak więc na pierwsze próby malarskie zdecydowanie polecam farby kryjące.
Zawartość pigmentu w farbie decyduje o jej jakości i zależy to głównie od firmy dlatego polecam sięgać raczej po materiały profesjonalne i markowe. Co nie oznacza, że muszą one być drogie.
Najlepsze farby bazują na barwnich naturanych (mineranych), które są trwałe ale są drogie, więc powszechnie używa się barwników syntetycznych, które są obecnie dobrej jakości i w bardzo dużym wyborze. Praktycznie każda firma dzisiaj oferuje inną paletę kolorów. Na to też należy zwrócić uwagę.  
Do uzyskania pełnej gamy kolorów potrzebne są nam trzy podstawowe kolory : czerwony, żółty i niebieski. Wszystkie pozostałe kolory i odcienie powstają przez zmiesznie tych kolorów. Dodatkowo potrzebna nam będzie biel do rozjaśniania farb kryjacych (farbę czarną polecam odłożyć do pudełka w początkowej fazie nauki). A więc zwrócmy uagę na te podstawowe kolory, czy są one czyste, w odpowiednim wyborze i nasyceniu. Podobnie jak kredki pastelowe, profesjonalne farby można kupować na sztuki i jest to brdzo wygodny i tani sposób aby skompletować dobry warsztat pracy, a także sprawdzic konkretna markę.
Ze wzgledu na medium farby mogą być rozpuszczalne w wodzie (zmywane) oraz takie, które wymagaja innych niż woda rozuszczalników. Do zmywania farb olejnych, np do mycia pędzli jako ropuszczalnika używa się terpentyny i po umyciu i starannym wytarciu z terpentyny myje sie pedzle wodą z mysłem. Natomiast farbę akrylową można zmyć wodą z mydłem ale do malowania używa się specjalnych mediów. Jest ich ogromny wybór: błyszczące, matowe, zagęszczające farbę, dające efekty reliefowe i fakturowe. Są też farby na bazie spirytusu - głównie bejce do drewna i kolorowe tusze. Specjalistyczne farby do tkanin czy szkła bazuja na róznych mediach syntetycznych m.in. na acetonie. Mając pigment (w postaci proszku) można sporzadzić farbę własnym sumptem i tak kiedyś robili wielcy malarze. Mieli własne receptury i zatrudniali nawet czeladników do ucierania i miesznia farb. Kiedy wynalezino metody konsrwowania produktów i pakowania ich w tuby pojawiła się produkcja masowa, z którą mamy dziś doczynienia.
Zwykle kupujemy farby pakowane w tubach lub małych słoiczkach, wzglednie plastykowych pojemniczkach. Akwarele, gwasze i tusze można też kupić w formie twardych kostek lub "guziczków" na sztuki i w zestawach.
Tuby sa zdecydowanie lepsze, poniewaz chrona farbe przed wysychaniem, przez co sa bardziej wydajne. Niewielka ilość farby wycisakmy na paletę (do farb plakatowych można użyć białego spodeczka), na której podczas malowania mieszmy kolory w celu uzyskania innych odcieni. Podobnie powinnismy postepwac z farbami w słoiczkach - wyjąc na paletę niewielka ilośc farby, tyle ile portrzeba do malowania, a pojemnik dokładnie zamnkąć. Niesty dzieci mają zwyczaj maczania pędzli w pojemnikcjh z farbą przez co szybko zostaje ona zanieczyszczona. Farby w pudełeczkach są też bardziej narazone na wysychanie.
Ważna przy wyborze techniki malarskiej jest wydajność farb. Farby akrylowe sa relatywnie tanie , ale warto wiedzieć, że są też mało wydajne. Praktycznie jeden komplet wystrczy na namalowanie jednego obrazu. Do bardzo wydajnych i trwałych należą farby olejne ale i tu są ogromne różnice w zależności od firmy i linii produkcyjnej. Ostatnio tak szybko się to zmienia, że coraz trudniej wymienić jakąś markę, która dawałaby gwrancję. W Polsce mamy dobre tradycje w tej dziedzinie. Przez wiele lat prym wiodła mała prywatna firma Karmański, która należała do ścisłej czołówki europejskiej karmanski.pl/index.html Inne polskie firmy mają zupełnie dobrą i niedrogą ofertę na poziomie studyjnym.
Tym co uważam za najważniejsze w procesie twórczym jest możliwość eksperymentowania. Dlatego polecam poprostu wypróbowanie kilku różnych marek i wyszukanie dla siebie tego co będzie najbardziej odpowiedznie. Powrócę jednak do tego tematu omawiając poszczgólne techniki.
A za tydzień opowiem o tym na czym można malować.

Nie możesz dodać komentarza.
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten wpis.

  Wyświetlanie: od najstarszego | od najnowszego
 •  
   
  @jamnick: Jasne,że warto brać pod uwagę wszystkie możliwości ,ale moja odpowiedź jest w kontekście mojego artykułu. Sprzedawca na Allegro nie zawsze jest przygotowany na udzielanie obszernych informacji merytorycznych, a w tym wypadku jest to ważne. Portale aukcyje (niestety) prowadzą wojnę cenową, natomiast poza nią jest jeszcze ocean możliwości.
  Ale dzięki za te wskazówki! Widzę, że temat trzeba pociagnąc w tym kierunku.
   
 •  
   
  @RYSUNKI PRZYRODNICZE: kiedyś, dawno temu, za górami i netami ludzie wystawiali swoje rzeczy, czasami używane, czasami nowe.

  Teraz wiele sklepów oferuje swoje produkty ("brzmi" dziwnie) na allegro.

  Jasne, że trzeba spojrzeć, ilu mają zadowolonych klientów a ilu nie.

  I porównywać ceny.
   
 •  
   
  @Pani-Bożenek: nie ma sprawy. :)
   
 •  
   
  @Pani-Bożenek: Tak, zawsze w klepach dla plastyków. O tym własnie piszę. Wiekszość z nich ma swoje strony www , więc znajdziesz coś w poblizu Ciebie. Google ne boli :) A z Allegro raczej zalecam ostrożność.
   
 •  
   
  @jamnick: No właśnie internet muszę przeszukać.

  dzięki
   
 •  
   
  @Pani-Bożenek: zawsze w sklepach dla plastyków.
  Nie wiem skąd jesteś, jeżeli to mała miejscowość i ciężko o takowy polecam przejrzeć allegro. Szczególnie, gdy ma się zamiar kupić większą ilość. Nie pół tony ;), wiadomo o co chodzi. A jeśli kilka tubek wystarczy to właśnie takowy sklep.
   
 •  
   
  A gdzie kupić dobre farby?